Zatvoriť

FACEBOOK FAMILY UPDATE – F8 EDITION

FACEBOOK FAMILY UPDATE – F8 EDITION

Začiatkom mája sa uskutočnila každoročná konferencia F8, na ktorej boli predstavené najnovšie technológie zo sveta nie len facebooku. Spomenutý bol samozrejme aj Instagram, Whatsapp a Messenger. Poďme teda pekne postupne.

Facebook

Jednou z prvých noviniek bude možnosť vymazať si históriu na facebooku. Spolu s touto možnosťou si budeš môcť pozrieť, ktoré webstránky poslali informácie o tebe facebooku. To znamená, že ak budeš chcieť, tak môžeš prejsť do tzv. anonymného módu v, ktorom teoreticky nikto nebude o tebe zbierať dáta. Znie to dobre avšak tým, že reklama na facebooku je personifikovaná (prispôsobená tvojim záujmom), zrazu ti bude facebook púšťať reklamy, ktoré ťa nebudú pravdepodobne zaujímať.

Ďalšou novinkou bude v blízkej budúcnosti zoznamka, vďaka ktorej si budeš môcť nájsť lásku priamo na facebooku a nie len „hookup“ ako na TInderi či Badoo 🙂 Na facebooku je podľa oficiálnych štatistík okolo 200 miliónov nezadaných a Mark je odhodlaný toto číslo zredukovať.

Poslednou novinkou, ktorú spomenieme je tzv. upvote a downvote komentárov. Ľudia sa už dlho dožadujú „thumbs down“ a zrejme sa konečne dočkali ako takej reakcie zo strany giganta. Upvote a downvote nebude možné dať na každý komentár, ale len na vybrané sekcie komentárov. Táto nová reakcia má pomôcť zviditeľniť relevantné komentáre a naopak „zakopať“ tie zbytočné.

Instagram

Počas F8 boli predstavené aj viaceré novinky týkajúce sa práve tejto foto sharovacej aplikácie z rodiny facebooku.

Začneme zľahka, nový Explorer feed. Do budúcna bude celá táto sekcia rozdelená do kategórií podľa tvojich záujmov a tým pádom bude viac prehľadná. O relevantný obsah sa bude starať AI, ktoré sa bude učiť na základe tvojho správania v aplikácií.

facebook f8 instagram nový explorer feed

Pokračujeme viac očakávanou novinkou, video chat. Spoločné video hovory budú dostupné v DMkach (správach) vo forme one-on-one alebo v rámci skupiny. Čo viac k tomu dodať, skype si môžete rovno odinštalovať 🙂

Mark sa rozhodol bojovať proti šikane tzv. bully filtrom. Akýkoľvek komentár, ktorý bude vyhodnotení ako šikana, bude z instagramu automaticky vymazaný.

Medzi ďalšie updaty patrí napríklad aj možnosť sharovať priamo zo spotify a gopro do instagram stories a nové AR filtre.

Messenger

Novinky neobišli ani messenger, ktorý je čím ďalej tým viac braný ako samostatná platforma.

Začneme novinkou, ktorá je zatiaľ ohlásená len pre Ameriku, a to M Translation – okamžitý preklad konverzácií v marketplace. Prekladať bude na teraz len anglický a španielsky jazyk. Táto funkcia má uľahčiť predaj a nákup v aplikácií.

Pokračujeme niečím, čo poteší všetkých milovníkov tmavých farieb. Áno uhádli ste, dark mode prichádza aj na messenger! Oficiálne nám o ňom zatiaľ nič nebolo povedané, avšak v demo videách na F8 bol leaknutý. Snáď uzrie svetlo sveta čo najskôr 🙂

Teraz niečo pre všetkých marketérov a podnikateľov – customer chat plugin bude plugin, ktorý si budeme môcť pridať na náš web a tak uľahčíme komunikáciu našim návštevníkom. Okrem priamej komunikácie z homepage budeme vedieť neskôr zacieliť reklamu na používateľov, ktorý tento plugin využili.

Pri firmách ešte zostaneme. V sekcií kamery budú môcť značky vytvoriť vlastný AR filter. Ľudia sa vďaka nemu môžu viac dozvedieť o produkte, vyskúšať si ho, alebo dokonca prispôsobiť.

facebook f8 2018 messenger

Dostali sme sa na záver facebookovej predstavovačky. Na ktorú novinku sa tešíte najviac a naopak čo myslíte, že mohol Mark vynechať? Ja sa osobne najviac teším na messenger dark mode a nový explorer feed na instagrame 🙂

Daľšie články

Prihláste sa na odber nášho newslettera.