Keď sa z vášho checklistu stáva monštrum a na dokončenie jednotlivých úloh potrebujete viac času prípadne osôb, je ten pravý čas na „prvú pomoc“ vo forme praktických online nástrojov, ktoré riadenie tímu a komunikáciu s klientom uľahčia. Pár z nich vám predstavím :)
Basecamp
Basecamp je jeden z mojich obľúbených nástrojov. Uľahčuje mi komunikáciu a spoluprácu s ľuďmi na rôznych úrovniach riadenia a s rôznymi povinnosťami.
Je to miesto, kde môžete bez obáv zdieľať súbory, spolupracovať na úprave jednotlivých dokumentov, ale aj prideľovať jednotlivé úlohy konkrétnym ľudom, diskutovať o nich a kontrolovať deadlines.
Jednotlivé úlohy môžete zaraďovať do skupín, presúvať a po skončení ich jednoducho označiť ako dokončenú.
Basecamp je online, čo znamená, že je prístupný kedykoľvek, kdekoľvek a z akéhokoľvek zariadenia pripojeného na internet.
Gliffy
Aj keď
Gliffy nie je priamo určený na projektové riadenie, je to užitočný online nástroj, pre rýchle vytvorenie jednoduchých diagramov, napr. do klientskej prezentácie.
Či už potrebujete vytvoriť sieťovú schému, vývojový diagram, mockup alebo organizačný diagram, Gliffy je nástroj vyvinutý tak, aby ste to mali čo najjednoduchšie. Nešpecializuje sa na žiadny typ diagramu, ale jeho bohatá knižnica glyfov a široký výber štartovacích šablón vám umožní vytvoriť takmer akýkoľvek dvojrozmerný diagram. Ja osobne uprednostňujem Google Chrome aplikáciu, s ktorou si ukladám zdrojové súbory lokálne.
Bugzilla
Pri vývoji produktu sú chyby prirodzenou súčasťou. Čo sa však nesmie stať je, že všetky chyby zostanú zapísané na post-it-toch. Pri technickejších projektoch v SCR používame
Bugzill-u, ľahko použiteľný bug-tracking nástroj. Ide o online nástroj, ktorý sa ľahko konfiguruje ako pre interný, tak aj externý prístup.
Na backende je Bugzilla nalinkovaná na databázu pre ukladanie, správu a vyhľadávanie chýb, ktorú môžete samozrejme zdieľať s viacerými developermi alebo aj klientom. Každú zaznamenanú chybu môžete komentovať, priradiť prioritu , priradiť developera na vyriešenie a po vyriešení uzavrieť. Tento systém hlásenia chýb pomáha vývojárom pri dosahovaní svojich cieľov - dodať včas a kvalitný produkt.
Rovnako ako v každej inej oblasti aj pri riadení projektov záleží výber nástrojov predovšetkým na vašich potrebách. Môžete si zvoliť len jeden nástroj, ktorý vám poskytne všetky potrebné funkcie pre riadenie alebo si môžete zvoliť silný single-tasking nástroj na konkrétnejšie oblasti, ako je napr. issue-management alebo time-tracking.
Možností je veľa.